T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KAHRAMANMARAŞ / ELBİSTAN - Elbistan Anadolu Lisesi

Verimli ders çalışma teknikleri

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

 Verimli ders çalışmak teknikleri


 
Öğrenme Süreçleri
 

Küçük bir öykü
 
 İnsanların yararlanmaya başladıkları ilk değirmen su değirmeniymiş. Gel zaman git zaman havalar giderek soğumaya başlamış ve su değirmenleri çalışmaz olmuş. Adamın biri oturup « ne yapabirim »diye düşünmüş. « Su doğal bir güç. Hava soğuyor ve rüzgar esiyor; o halde su yerine rüzgarı kullanabilirim »demiş. Fikri bulmakla kalmamış, oturmuş makineleri sökmüş, üzerinde çalışmış ve rüzgar değirmenini geliştirmiş. O dönemlerde böyle fikirler çok yaşayan çok bilir anlayışı ile ihtiyarlar heyetine sunulurmuş. Adamın biri ihtiyarlar heyetinin karşısına çıkmış ve anlatmış: « İşte efendim rüzgar gelince şaft şunu yapacak, mil bunu yapacak ve de buğday un olacak » demiş. İhtiyarlar heyeti düşünmüş, tartışmış ve adamı çağırmış. En yaşlı üye « Oğlum!" demiş, "Çok güzel anlattın ve gösterdin. Derdimize derman bulmuşsun. Anlamadığımız tek bir şey var. Bu değirmenin suyu nereden geliyor? ».
 Bu öyküyü bir seminerde dinledim. Belli bir dönemde öğrenilen bilgiler değerlerimizi ve dünya görüşümüzü; dünyayı algılamak ve varoluşumuzu sürdürmek için bir çerçeve oluşturuyor. Bu çerçevelere zihin haritası diyoruz. Bilgilerin yaklaşık 2 yılda bir yenilendiği çağımızda zihin haritalarımız da koşut olarak hızla değişiyor. Bilgiler yenileniyor ancak bilgiyi içselleştirmek için insan beyni aynı teknik süreçleri kullanıyor.

"Bloom Taxonomi"si öğrenme süreçlerini şöyle sıralıyor:

1. ÖNCELİKLE BİLGİ ALIR
2. KAVRAR
3. UYGULAR
4. ANALİZ YAPAR
5. SENTEZ YAPAR
6. DEĞERLENDİRİR

 Rüzgar değirmenini yapan adamın biri bir problemi vardı: buğdayı öğütmek için kullandığımız su değirmeninini havalar soğuyup, sular donduğu için artık kullanamıyoruz. Yerine bir şey konmazsa açlık sorunu baş gösterecek. Problemi çözmek için su değirmeninin nasıl çalıştığına dair bilgi topladı. Böylece bir makinanın nasıl çalıştığını kavradı. Taktı, söktü, gene taktı söktü. Böylece uygulamayı öğrendi. Nasıl çalıştığını analiz etti. Rüzgar ile ilgili bilgileri birleştirip, 2 bilginin sentezini yaptı ve bu bilgileri değerlendirdi. Böylece adamın birinin zihin haritası değişti; ancak ihtiyarlar heyetinin ki değişmediği için kavrama alanında sorun oluştu.
 Öğrenme sürecini etkin olarak yaşayabilmek için çalışma tekniklerini bilmek gerekir. Yaşadığımız dönemde zihin süreçleri ve çalışma stratejileri konusunda çok araştırma dolayısı ile bir çok yeni bilgi var. Beyin araştırmaları beynimizin sağ ve sol tarafı farklı alanlarda çalıştığını gösteriyor. Bireylerin beyninin bir kısmı daha fazla çalışabiliyor ve daha az çalışan kısmı çalıştırabilmek için teknikler öneriliyor. Temelde akademik özellikle de matematiksel bölümü gösteren IQ kavramının yerine çoklu zeka, duygusal zeka gibi ölçümler kişiye özgü öğrenme modelleri geliştirilmesini sağlıyor. Saint Benoit da bu ölçümler öğrencilerimizin ilk 2 yılında testler yapılarak ve sınıfta değerlendirilerek öğrencilerimize bilgi olarak verilmektedir.
 Elimizdeki bu verilerin ışığında bilgiyi etkin kullanabilmek için hazırladığımız programı öğrencilerimize ve takip edebilmeleri için de velilerimize sunuyoruz.

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

 Verimli ders çalışma programı öğrenciye programlı ve günü gününe çalışma tutumunun kazandırılmasını amaçlayan sistemli bir bütündür. 3 ana tema içermektedir.

1)

Sınıfta öğrenmek

a. Dersten faydalanma
b. İyi dinlemek , not tutmak
c. Yabancı dil öğrenmek

2)

Evde öğrenmek

a. Uygun çalşma şartları
b. Zaman planlama/hedef koyma/ödül belirleme
c. Doğru okuma

3)

Genel sorunlar

a. Konsantrasyon
b. Sınav tutumları

 

1) Sınıfta öğrenmek

 Sınıf bilginin ilk öğrenildiği yerdir. Dersin amacı bilgiyi anlaşılır bir biçimde aktarmaktır. Öğretmen ise bilgiyi aktaran, zor olanı anlaşılır kılan ve soruları yanıtlayan kişidir. Bu birebir ilişki verimli öğrenmenin temelidir. Bu nedenle öğretmeni dinlemek, bilgiyi sınıfta öğrenmek gerekir. Unutmayın, derste öğretmenden 45 dakikada öğrendiğiniz bilgiyi kendi başınıza 1 belki 2 saatte öğrenebilirsiniz. Üstelik sınıfta sizin aklınıza gelmeyen sorulara yanıt veilir. Böylece interaktif öğrenebilir, yanlış bilgiyi düzeltebilirsiniz.

 • a. Dersten faydalanma

 Sınıfa ödeviniziyapmış ve bir gün önceden öğrendiğiniz bilgiyi tekrar etmiş olarak gelin. Böylece yeni bilgiyi daha kolay özümlersiniz.
Bildiğiniz bir şey anlatılsa bile dinleyin. Tekrar etmiş, bilginizi sağlamlaştırmış olursunuz.
Amaç bilgiyi sınıfta öğrenmek olduğundan, anlamadığınız kısmı öğretmene sorunuz.
Unutmayın, öğretmenin anlattığı konu, çözdüğü problem ileride sınav sorunuz olacaktır.

 • b.İyi dinlemek / not tutmak/doğru okumak
  İyi bir dinleyici olmak çalışmaya ve anlamaya başlamanın ilk adımıdır. Not almak ise anladıklarınızı anladığınız biçimde ve kendi ifadenizle yazıya dökmektir. Bilgiyi tekrar etmişseniz dersi daha iyi dinlersiniz. Yapılan araştırmalar derste daha çok dinleyip, daha az not tutan öğrencinin daha başarılı olduğunu göstermektedir. DERSLERDE %90 DİNLEYİN; %10 NOT TUTUN; ama mutlaka not tutun. Notlarınızı kısa ve kendi sisteminiz ile yazın. Eğer sürekli not alıp öğretmeni takip edemezseniz, kaçıracağınız kelimeler anlamı değiştirir. Kaçırdıklarınızı yanınızdaki arkadaşınızdan isterseniz, onun da öğrenmesine engel olursunuz. Bu nedenle de sınavdan önce çalışmak için fraklı anlayan, farklı bir düzende not tutan arkadaşlarınızın notlarına başvurmak zorunda kalır, problem yaşarsınız. Notlarınızı anlaşılabilir bir dille yazın. 3 gün sonra notlarınıza baktığınız zaman neyi neden yazdığınızı anlayabilmeyi amaçlayın. Unutmayın aldığınız notlar sizin sınav sorunuz olacaktır.
 • c.yabancı dil öğrenmek

 Genelde bir çok öğrenci bir yabancı dile başlamış olarak okulumuza gelmektedir. Her yabancı dilin kendine has zorlukları vardır.
 Yabancı dil öğrenmek temelde hafızaya dayalı bir çalışma gerektir. Bu nedenle tekrar çok önemlidir. Eğer tekrar yapmazsanız 15 gün içerisinde öğrendiklerinizin %80'ini unutursunuz.
 Yeni bir kelimeyi öğrenirken Türkçe karşılığını aramak yerine duyun, yazın, konuşun.
« Kelimeyi 5 kez sessiz okuyun: »
hafızana kaydet
5 kez sesli: okuyun telaffuz
5 kez yazın: doğru yazılış
1 cümle kur: doğru kullanım

 Dilbilgisi
 grammaire dilin iskeletidir. Öğrendiğiniz kelimeleri dilbilgisi sayesinde doğru yerde kullanabilirsiniz.
« Dilbilgisi kurallarını: »
ANLA(nasıl,nerede,ne zaman)
HATIRLA(okurken,dinlerken)
PRATİKTE UYGULA (alıştırma)

 Exercice yapmanın amacı verilen dersin tekrarını ve alıştırmasının yapılmasıdır. Ödevlerinizi yapın.
« Exercice yaparken: »
ÖĞREN: yönergeyi iyi oku,ne istendiğini anla, örneği incele
UYGULA: öğrenmiş olduğu dilbilgisi kurallarını uygula
TEKRARLA: kendi örneğini bul
BİRİKTİRME: verilen exercice leri günü gününe yapın ki, ertesi gün yapılan dersi anlayıp, ileri gidebilesiniz.

ÖZET OLARAK OKULDA ÖĞRETMENİ İYİ DİNLEYİN, NOT ALIN, TEKRARLAYIN VE BİRİKTİRMEYİN

 

2) Evde öğrenmek

 

 • a) Uygun çalışma şartları

 Evde kendinize ait bir çalışma masanız veya bir köşeniz olsun. Bu masayı sadece çalışma amacı ile kullanın. Eğer size ait bir masa yoksa, bir örtünüz olsun ve bu örtüyü çalışacağınız zaman kullanın.

 çalışma masanızın üzerinde gereksiz her şeyi kaldırın. Çalışacağınız ders ile ilgli malzemeyi, ise elinizin altında bulundurun ki, gereksiz yere masadan kalkıp konsantrasyonunuzu bozmayın.

 olabildiğince aynı yer ve aynı saatte çalışmaya başlayın

 çalışırken başka şeyle ilgilenmeyin: yemek yemeyin, müzik dinlemeyin, resim yapmayın, telefonunuz ile oynamayın, televizyon seyretmeyin, yatarak çalışmayın...

 • b) Zaman planlama/hedef koyma/ödül belirleme

Zamanını iyi planlayan, bölümlere ayıran öğrenci DAHA KISA SÜREDE DAHA FAZLA ÖĞRENİR. Bu nedenle bir zaman planlaması yapmak ve çalışma süresi ayırmak gerekir.

 önceliklerinizi belirleyip hedefiniz saptayın.
Örneğin : benim mesleğim öğrenci olmak, kısa vadeli hedefim dönemi zayıf ders olmadan tamamlamak »; orta vadeli hedefim « liseyi sorunsuz bitirip ÖSS'de başarılı olmak veya yabancı bir ülkede üniversite eğitimime devam etmek »
uzun vadeli hedefim « çok para kazanmak, 3 çocuğumun olması,aids'e aşı geliştirmek » gibi

 Ders çalışma programında kısa vadeli hedefiniz « saat 17.00 de oturup önce ödevleri bitireceğim, sonra gün tekrarı yapacağım » olabilir. Ya da anlamadığınız bir dersi tekrar edip, ertesi gün öğretmene sorulacak soruyu belirleyip, ödevinizi sonra yapabilirsiniz. Çalışma zamanında önce konuyu tekrarlayın, öğrenin sonra uygulamayı yapın. Hedefinize ulaştıktan sonra kendinize bir ödül belirleyin
 

Hedef

30-45 dakika

5-15 dakika

dersime ... sayfa çalışırsam

meyve yiyeceğim

dakika çalışırsam

müzik dinleyeceğim

 

 • c)Doğru okumak
    Bir konuyu çalışırken anlamadığınız yerleri atlamayın, Tekrar okuyun, anlamaya çalışın, sözlüğe bakın, yardımcı kaynaklara baş vurun. Eğer anlamadıysanız, ertesi gün öğretmene sorun. Verimli okumak, hızlı okumaktan daha önemlidir. Okuduğunuzu etkin bir şekilde anlamak ve hafızanıza kaydetmek ve ileride sınava çalışırken faydalanmak için şu metodları kullanabilirsiniz.

 önemli bulduğunuz yerlerin altını çizin

 küçük notlar alın

 özet çıkarın

 En önemlisi okuduğunuz kitap,öğretmen tarafından verilen fotokopi sizin öğrenme aracınızdır. Üzerinde öğrenmenizi sağlayacak çizgilerden başka karalamalar yapmayın.
 

3) Genel sorunlar

 

 • a)Konsantrasyon:

Konsantrasyon insanın kendini dikkatle yaptığı işe verebilmesidir. Günümüzde çevremizdeki uyaranların çokluğu nedeni ile özellikle öğrenim çağında çok sık rastlanan bir sorundur. Çalışırken, öğrenirken ders dinlerken konsantre olamıyorsanız verimli öğrenme yapamıyorsunuz demektir. Konsantrasyon arttırıcı teknikler ve öneriler:

 Etrafınıza bakıyor, dalıyorsanız, sizi rahatsız eden, aklınıza takılan bir şeyler var demektir. Yaptığınız işe kısa bir süre ara verin. Aklınıza takılanı bulun, halledin ve işinize dönün.

 Çalışmak için uygun ortam yaratılması bölümünü tekrar okuyun. Eğer her gün, aynı saatte aynı yere oturırsanız ve masanızı düzenlerseniz, bu süreç zaman içinde otomatikleşir.

 Zaman planlaması tekniklerine baş vurun.
önce ödev yapmak, bir sosyal ders ardından bir fen, sonra bir dil dersi tekrarı yapmak ya da önce fenleri bitirip,sonra sosyal derslere geçmek;
kısa süreli konsantrasyonu olanlarda 30 dakika çalışıp 5 dakika ara verip gene 30 dk çalışmak.

 Çalıştığınız konuyu bölümlere ayırın. Bir bölümünü tekrarlayın, öğrenin diğer bölüme geçin. Aradaki bağlantıları kurun ve bütünü tekrarlayın
Eğer konsanrasyon sorununuz çok sık ve yoğun ise rehberlik servisine baş vurun veya ailenizden profesyonel yardım talep edin. (bkz:dikkat eksikliği ve konsantrasyon sorunu yazısı).

 • b)Sınav tutumları:
   

 Sınavlar her yaşta ve her seviyede insan için kaygı yaratan durumlardır. Sınav kaygısı sadece size özel bir durum değildir. Engel durumlarında adrenalin seviyesi yükselir ve beden savunmaya geçer. Adrenalin seviyesindeki yükselme zihni açık tuttuğu için yararlıdır. Bu seviye çok yükselirse engel oluşturur ve başarısızlık getirir. Bu nedenle heyecanının yönetebilen kişi başarılı olur. Sınav insanın bir konuda bilgi seviyesini ölçmeye yarayan bir tekniktir. Size konuyu ne kadar öğrendiğinizi ve eksikliklerinizi bir sayı ile gösterir. Size bir bilgi verir ve eksiklikleriniz saptayarak yol gösterir.

Sınav öncesi hazırlığı için:

1. Konunun neresini iyi biliyorum

2. nereyi daha iyi öğrenmeliyim

3. nereyi iyi bilmiyorum sorularını kendinize sorun.
 
 Saptamalarınızı yaptıktan sonra hangi bölüm için neye, ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Eğer daha önce günlük çalışıp, tekrarlamış ve biriktirmemişseniz zorluk çekmezsiniz.

Sınav sırasında:

1. Adınızı,soyadınızı yazın

2. Bil diğinizden emin olmadığınız soruları sona bırakın. Önce bildiklerinizi yanıtlayın.

3. Kısa ve anlaşılır yanıtlar verin. Sınavınızı kontrol eden kişinin yazdığınızı anlayacağından emin olun.

Sınav bitiminde:

1. Sınav sürenizi iyi kullanın. Erken bitirseniz bile kontrol edin.

2. Cevabınızın doğruluğundan kuşkulandığınız soruyu cevabınıza bakmadan tekrar okuyup,yanıtlayın.yanıtınıza bakın. Eğer yanıtlarınız örtüşüyorsa bildiğiniz kadarı ile yanıt doğrudur.

3. Okulumuzda genel sınavlar ortak ve belli dönemlerde yapılmaktadır. Kaba bir metematiksel hesap yaparsak:

Her dönem 2 ara karne ve 1 büyük karne....toplam 6 karne demek ki her dönem 1 er haftalık 6 sınav haftası var.
7 çalışma gününde (sınav öncesi cumartesi-pazar dahil)7*6=42
gün. Okul 181 gündür. 181-42=139 gün. Sınavlara çalışmak için 139 gün pasif kalıp, 42 gün ders çalışırsanız başarılı olamazsınız.

Son hatırlatma:

Sınav öncesinde öğretmenin üzerinde durduğu, sizin not aldığınız bölümlere bakarak sınav sorularını tahmin etmeğe çalışın ve iyi uyuyun...

SONSÖZ:

İnsanoğlu meraklıdır ve öğrenme potansiyeli vardır.Beynimiz geliştikçe öğrenmemizi etkin hale getirecek metodlar çeşitlenir. Hepimiz birbirimizden farklı olduğumuz için, bu metodlar kişiye göre farklılaşır. Bu nedenle de kendi metodumuzu yukarıda sıraladığımız temel prensipler çerçevesinde kendimiz bulabiliriz. Kimimiz görselizdiryazarak, çizerek daha iyi öğrenebiliriz;
kimimiz işitselizdir, dinleyerek ve anlatarak daha iyi öğrenebiliriz, kimimiz kinestetik, kimimiz sağ ya da sol beynimizi daha çok kullanırız ya da matematikse/müziksel zekamız daha çok gelişiktir. Bunu en iyi kendimiz belirleyebiliriz.

Çalıştığınız konudan verim alabilmek için:
 

 • YAPIN

1. amacınızı belirleyin
2. zamanınızı planlayın
3. günlük plan yaparak planlı çalışın
4. çalışma ortamınızı düzenleyin

 • YAPMAYIN

1. Amaçsız çalışma
2. Plansız/programsız çalışma
3. Evin değişik yerlerinde çalışma
4. Yatarak ve uzanarak çaılşma
5. Gürültülü ortamda çalışma
6. Müzik dinleyerek çalışma
7. Televizyon/telefon ile konuşma
8. Kaynaklardan yararlanmamak
9. Derslerden korkmak/dersi bırakmak
10. Ders veya öğretmen ile ilgili önyargılar

 • Bu temel çerçevede:

1. Kişisel öğrenme alanınızda güçlü ve gelişmeye açık yönlerini saptayın.ör:görselim,aktif düşünen biriyim,sosyal zekam yüksek...

2. Kişisel ilgi ve hobilerinizi gözden geçirin ve bunlara ayıracağınız zamanı iyi saptayın.

3. Çalışma sürenizi kendi çalışma ihtiyacınıza göre saptayın.

4. Çalışırken planınıza uyun.Planın aksayan,size uymayan yönlerini bulun,sebebini araştırın ve gerekirse planınızda değişiklik yapın.

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 17.01.2013 - Güncelleme: 14.05.2024 10:33 - Görüntülenme: 1382
  Beğen | 6  kişi beğendi